ازدواج های به وصال نرسیده یعنی چه؟

دکتر غلامحسین قائدی/روان‌پزشک کلینیک سلامت خانواده /عضو هیات علمی دانشگاه شاهد
ازدواج‌های به وصال نرسیده یعنی چه؟
یکی از مواردی که از جانب خوانندگان مطرح شده و از نظر آنها به غلط در دسته عدم تمایلات ج ن س ی گنجانده می‌شود، ازدواج به وصال نرسیده است…
خانمی که مخفیانه و با ترس به پزشک می‌گوید شش ماه است ازدواج کرده و هنوز باکره است، شاید فکر کند همسرش با کاهش میل ج ن س ی روبروست اما آیا واقعا همین‌طور است؟
گاهی در این حالت زوجین درباره روابط ج ن س ی اطلاعات کمی دارند و به همین خاطر دچار احساس گناه، شرم یا بی‌کفایتی می‌شوند. این زوج ممکن است ماه‌ها یا سال‌ها پس از ازدواج به صرافت کمک خواستن بیفتند. بیشتر زوج‌ها به طور مستقیم کمک نمی‌خواهند. زن ممکن است به صورت اتفاقی برای بررسی مشکلات رحم به متخصص زنان مراجعه کند و سالم بودن بکارت?اش مشخص شود. عمل جراحی برای رفع این مشکل می‌تواند بر وخامت موضوع بیفزاید، چرا که احساس بی‌کفایتی در زوجین را تشدید می‌کند و احساس مغبون‌شدگی زن و نگرانی مرد درباره مردانگی‌اش افزایش می‌یابد. وقتی مساله روشن شد، اغلب با موفقیت درمان می‌شود. طول مدت مشکل، تاثیر چندانی در پیش‌آگهی یا درمان اختلال ندارد. نکته آخر اینکه اگر زوج، همراه هم به ملاقات درمانگر مشکل ج ن س ی بروند، مشکل آنها بهتر درمان می‌شود. بیشتر اوقات همسران در این روابط معتقدند با کاهش میل ج ن س ی مواجه‌اند اما لازم است حتی بررسی کنیم این کاهش از نوع اولیه است یا ثانویه. عوامل ثانویه بیشتر به بیماری‌ها، مصرف داروهای خاص و تنظیم نشدن هورمون‌ها برمی‌گردد. معمولا علت اینکه بعد از گذشت مدتی از ازدواج، راجع به مشکلات صحبت نشده و چنین ازدواجی به وصال نرسیده، شاید بیشتر به عوامل فرهنگی و اجتماعی مرتبط باشد، ممکن است حس نگرانی درباره مردانگی، مانع تلاش آنها برای تشخیص یا درمان ‌شود. بهتر است بدانید یک کارشناس مسائل ج ن س ی می‌تواند با معاینه هر دو نفر، اظهارنظر مفصل‌تر و در صورت تشخیص مشکل، برای هر دو نفر راه‌های درمانی خاصی پیشنهاد کند.
هفته نامه سلامت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *