درباره پسرانی با رفتار دخترانه چه می دانید ؟

دکتر غلامحسین قائدی

یکی از همراهان سلامت برایمان نوشته است: «پسر ۸ ساله‌ای دارم که از چهار سالگی تمایل به پوشیدن لباس دختر بچه‌ها را داشت و بازی‌های دخترانه انجام می‌داد. در آن زمان که به مشاور مراجعه کردیم توصیه شد که نسبت به رفتارش بی‌توجهی کنیم. حالا رفتارش ادامه دارد و آنها تشخیص اختلال هویت ج ن س ی داده‌اند. ما کلافه شده‌ایم. چه‌ کار کنیم؟»…

در پاسخ باید بگویم به نظر می‌رسد پسربچه‌ شما نیاز است مورد بررسی دقیق‌تری قرار گیرد که آیا فقط تمایل به استفاده از لباس جنس مخالف دارد و یا دچار اختلال هویت ج ن س ی است. گروه اول تمایلی به کسب صفات ج ن س ی مقابل ندارند، اما هویت ج ن س ی تی که حس درونی شخص از مرد یا زن بودن است از سن سه سالگی ظاهر می‌شود و با جنس بیولوژیکی (زیست‌شناختی) فرد مطابقت دارد ولی برخی افراد خود را متعلق به ج ن س ی ت مخالف می‌دانند که این مساله در کلام، رفتار یا پوشیدن لباس جنس مخالف نشان داده می‌شود.
میزان شیوع این اختلال مشخص نیست ولی پسران به نسبت بیشتری مبتلا می‌شوند. عوامل متعددی از جمله تاثیر هورمون‌های ج ن س ی مردانه یا زنانه روی رشد جنین و همچنین روش و نحوه پرورش کودک که هماهنگ یا ناهماهنگ با جنس خاصی است که به آن تعلق دارد، از جمله دلایل این اختلال ذکر شده است. معمولا این افراد اگر پسر باشند توسط گروه هم‌سالان و همتا مورد اذیت و آزار قرار می‌گیرند و یا طرد می‌شوند. برخی از این کودکان به خاطر تمسخر سایر بچه‌ها از رفتن به مدرسه خودداری می‌کنند.
در نوجوانی و بزرگسالی تقاضا برای اقدامات طبی و انجام اعمال جراحی به منظور تغییر دادن ظاهر جسمی خود ظاهر می‌شود. این افراد عموما از کودکی نزد روان‌پزشک برده می‌شوند. جهت درمان در مورد پسربچه‌هایی که مشابه فرزند شما هستند راهکارهای زیر می‌تواند مفید واقع شود:
۱) تشویق الگوهای رفتاری مقبول از نظر فرهنگی در پسربچه‌ها.
۲) مشاوره با والدین، خصوصا برای آنان که به طور ناخواسته رفتار جنس مقابل را تشویق می‌کنند باید جلسات مشاوره برگزار شود تا از این کار بپرهیزند.
۳) سایر درمان‌های روان‌شناختی، دارویی، هورمونی و غیره که تحت‌نظر متخصصان مربوطه انجام می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *