مروری بر محصولات بهبود‌دهنده عملکرد ج ن س ی زنان

دکتر غلامحسین قائدی/روان‌پزشک کلینیک سلامت خانواده،
عضو هیات علمی دانشگاه شاهد
این فرآورده ها اثر دارند؟ بسیاری از زنان از اختلال کارکرد ج ن س ی رنج میبرند. محصول های متعددی در بازار موجودند که تولیدکنندگان آنها مدعی اند باعث افزایش میل یا برانگیختگی ج ن س ی زنان میشوند. در این مقاله به مروری بر این محصولها میپردازیم
نتایج مطالعه‌های متعددی نشان داده است بیش از ۴۳ درصد زنان از اختلال کارکرد ج ن س ی رنج می‌برند در حالی که فقط ۳۱ درصد مردان چنین مشکلاتی دارند. بیش از ۴۶ درصد زنان حتی با تحریک کلیتوریس به ارگاسم نمی‌رسند و کمتر از ۲۵ درصد آنها فقط از راه آمیزش ج ن س ی ارگاسم را تجربه می‌کنند. با وجود درمان‌هایی برایحل مشکل‌های ج ن س ی و بهبود عملکرد ج ن س ی زنان، این درمان‌ها کافی نیست و متخصصان ازمحصول‌های جانبی دیگری نیز در کنار درمان اصلی استفاده می‌کننددرمان‌ها برای مشکلات ج ن س ی مردان بسیار بیشتر است و قرص‌هایی مانند ویاگرا، ابزار‌های افزایشتوانایی ج ن س ی نظیر پمپ خلاء و…‌ می‌توانند مشکل‌های ج ن س ی مردان را تا حد زیادی بهبود بخشند اما این ابزار‌ها و درمان‌ها برای مشکل‌های ج ن س ی زنان کمتر وجود دارند.البته صدها نوع قرص، ژل، کرم و… برای افزایش میل و لذت ج ن س ی زنان وجود دارد اما سوال اصلی این است که واقعا کدام یک از آنها و به چه میزانیمی‌توانند کمک‌کننده باشند؟ قبل از پاسخ به این سوال و مرور این قبیل محصول‌ها، باید دید میل و برانگیختگی ج ن س ی در زنان چه تعاریفی دارند و چطور کار می‌کنند و چرا باید آن را بهبود بخشید؟ در ابتدا بسیار مهم است که بدانیم بین میل و برانگیختگی ج ن س ی زنان تفاوت وجود دارد. «لیبیدو» میل برای برقراری رابطه ج ن س ی و «برانگیختگی جنسی» پاسخ فیزیکی نسبت به تحریک ج ن س ی است. برای افزایش میل و برانگیختگی جنسی، محصول‌های متعددی وجود که استفاده از آنها به شرایطی بستگی دارند. بیشتر این محصول‌ها در ۳ دسته طبقه‌بندی شده‌اند؛ قرص‌ها، کرم‌ها وژل‌ها.

قرص‌ها
هیچ دارویی شبیه ویاگرا برای زنان وجود ندارد، اما برخی محققان معتقدند ویاگرای مورد استفاده برای مردان، می‌تواند برای زنان نیز تاثیر‌های مشابهی داشته باشد و با افزایش جریان خون به ناحیه تناسلی میل وبرانگیختگی ج ن س ی را افزایش دهد اما باید به این نکته توجه کرد که ریشه اصلی میل وبرانگیختگی ج ن س ی زنان در مغز آنهاست نه در ناحیه تناسلی؛ بنابراین لازم است در مورد آثار ویاگرا بر مشکلات ج ن س ی زنان وعوارض احتمالی آن مطالعه‌های دقیق‌تر و بیشتری انجام داد. در بین قرص‌های موجود در بازار که ادعا می‌شود این مشکل‌ زنان را حل می‌کنند، برخی قرص‌ها شناخته‌شده‌تر و پرطرفدارتر هستند ولی در فهرست‌های دارویی معتبر، قرار ندارند. سازندگان این قرص‌ها مدعی‌اند این داروها نه تنها باعث افزایش میل و برانگیختگی ج ن س ی در زنان می‌شوند بلکه در افزایش رضایتمندی ج ن س ی و ارگاسم نیز موثر هستند. با این حال انواع این قرص‌ها (چه گیاهی و چه شیمیایی)، ممکن است عوارض جانبی‌ای داشته باشند. هر چند تولیدکنندگان آنها احتمال بروز عوارض جانبی آن را بسیار کم می‌دانند، در هر صورت لازم است پزشک اطلاعات لازم را در اختیار بیمار قرار دهد. البته این قرص‌ها برای همه خانم‌ها یا برای همه به یک اندازه، مفید نیستند.

کرم‌ها
کرم‌های معروف زیادی برای بهبود عملکرد ج ن س ی وجوددارد. این کرم‌ها به زنانی پیشنهاد می‌شوند که حساسیت ج ن س ی کمتری دارند و در برابرمحرک‌ها و تحریک‌های ج ن س ی کمتر حساس هستند. عنصر اصلی تشکیل‌دهنده این کرم‌ها، ماده‌ای به اسم ـ ال آرژینین و نوعی اسید آمینه است که فرایند خون‌رسانی را تسهیل می‌کند و از این طریق فرآیند لزج‌سازی مهبلی را افزایش می‌دهد و باعث افزایش حساسیت به محرک‌های ج ن س ی می‌شود.علاوه بر این، کرم‌های حاوی نعناع یا جوهر نعناع نیز وجود دارد که حس گرمی زیادی را ایجاد می‌کنند. استفاده از این کرم‌ها در ناحیه تناسلی یا در ناحیه کلیتوریس باعث گشاد شدن رگ‌های خونی می‌شود و جریان خون‌رسانی
را تسهیل می‌کند. متاسفانه به دلیل اینکه این کرم‌ها بدون نسخه پزشک به فروش می‌رسند، برخی از انواع غیراستانداردشان، ممکن‌است باعث ایجاد بیماری‌های عفونی ج ن س ی در فرد استفاده‌کننده و همسرش شوند بنابراین لازم است قبل از خرید این محصولات، با پزشک متخصص مشورت کرد به‌‌خصوص اگر به عفونت ج ن س ی مبتلا هستید. با توجه به اینکه انواع این کرم‌ها ممکن است ایجاد حساسیت کنند، لازم است قبل از خرید ابتدا یکی از انواع آن را به‌عنوان نمونه انتخاب و مصرف کنید تا در نهایت کرم مناسب را بیابید. مسلما از این نوع کرم‌ها، برندها و نام‌های تجاری زیادی وجود دارد که از آنها در صورت تجویز پزشک می‌توان استفاده کرد.

ژل‌ها
نوع سوم محصول‌هایی که ادعا می‌شود سلامت و عملکرد ج ن س ی زنان را بهبود می‌دهند، ژل‌ها هستند. برخلاف قرص‌ها و کرم‌ها، ترکیب این ژل‌ها کاملا طبیعی نیست و از مواد شیمیایی برای ساخت آنها استفاده شده است ولی بسیار مفید و موثر هستند. مزیت اصلی ژل‌ها به‌جای قرص‌ها یا کرم‌ها در این است که استفاده از آنها بسیار آسان و سریع است و برای اثربخشی مناسب، به زمان زیادی نیاز ندارد و در همان لحظه استفاده می‌توان تاثیرشان را مشاهده کرد اما برای موثر واقع شدن قرص‌ها، شاید لازم باشد روزها و هفته‌ها صبر کرد. برخی مطالعات نشان داده است ژل‌ها باعث افزایش مدت زمان آمیزش، افزایش حساسیت کلیتوریس و لذت ج ن س ی و در نهایت افزایش میل ج ن س ی زنان برای داشتن روابط زناشویی و برانگیختگی آنها می‌شوند. به این ترتیب زنان در فعالیت زناشویی مشارکت بیشتری خواهند داشت. البته لازم است این ژل‌ها را پس از مشورت با پزشک تهیه کرد برخی از این محصول‌ها فقط برای سودجویی ساخته می‌شوند و برخی فقط کاربرد تخصصی دارند. بهتر است برای شناخت بیشتر این محصولات و استفاده موثر از آنها با متخصصان سلامت ج ن س ی مشورت کرد تا آموزش صحیح مسایل جنسی، درمان مشکل‌های جسمی یا روانی ایجاد‌کننده مشکل‌های ج ن س ی نیز انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *